Polanica Zdrój

 

                            - 23.09.2020 rok -        

a

W dniu 23-09-2020 r. Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów ze Stargardu i ze Szczecina
w czasie swojej 7-io dniowej wycieczki po Kotlinie Kłodzkiej zwiedził Polanicę Zdrój.
Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry, a południowa część miasta na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry. Miejscowość należała do hrabstwa kłodzkiego.
Na miejscu obecnego kościoła jezuici z Kłodzka wznieśli w 1650 r. drewnianą kaplicę, która stanęła w pobliżu dworu należącego do tego zakonu. Służyła ona tutejszym katolikom, należący do parafii w Szalejowie Górnym. Z czasem liczba mieszkańców Polanicy uległa zwiększeniu, w wyniku rozwoju tutejszego uzdrowiska. Spowodowało to konieczność wzniesienia nowej świątyni. Dzięki położeniu na Klasztornej Górze obiekt jest dobrze widoczny zarówno z miasta, jak i z drogi krajowej nr 8/E67.
Obecny kościół został wybudowany w latach 1911–1912 z cegły w stylu neobarokowym jako kościół filialny. Jego uroczystego poświęcenia dokonał biskup pomocniczy praski Wenzel Frind, 8 lipca 1912 r. Inicjatywy budowy podjął się ówczesny proboszcz szalejowski ks. Paul Theuner. Plac pod budowę kościoła ofiarował wikariusz katedralny z Wrocławia, ks. Freund. Z kolei świątynię zbudował mistrz murarski Andreas Ernst z Kłodzka, według projektu wrocławskiego architekta Ludwiga Schneidera.
1 października 1923 r. świątynia stała się głównym kościołem nowo powstałej parafii polanickiej.
- Polanica Zdrój czeka i zaprasza do zwiedzania. -


a

a

a

Copyright (c) PZERI Stargard 2020 /tadeuszpl/